Si ta qepni vet një maskë kundër virusit Covid-19?

b_380_892_16777215_00_images__112231673_how_to_do_face_masks_medium_640_2x-nc.jpegNga nesër qeveria e Serbisë obligon të gjithë të mbajnë maskën në fytyre edhe në vendet e hapura, aty ku nuk mundet të mbahet distanca prej dy metra. Në vendet e mbyllura detyrohen të gjithë të mbajnë maskën në fytyrë dhe ndalohet grumbullimi i organizuar i më shumë se dhjet vetave.

Këtu keni ide se si të qepni një maskë me tekstile apo rroba,...

Komente (0)
Aksion i madh i Shoqatës „Rainca“: Shpërndahen 10386 bukë gjatë muajit të Ramazanit në Raincë

b_460_345_16777215_00_images_Furra_Albi.jpegGjatë karantinës në kohës e pandemisë dhe gjatë muajit të Shenjtë të Ramazanit Shoqata „Rainca“ ka realizuar projeket më të mëdha humanitare në historinë e saj.

Në aksionin e parë kryesia e Shoqatës „Rainca“ ka ndarë ndihma për 35 familje nevojtare të izoluara gjatë karantinës në vlerë prej 2100.- euro.

Për herë të parë në historinë e saj...

Komente (0)
Kosova dhe Serbia do të takohen sot një javë në Shtëpinë e Bardhë

b_400_500_16777215_00_https___upload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_1_1d_White_House_north_and_south_sides.jpg_800px-White_House_north_and_south_sides.jpegMë 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë do to rifilloj dialogu mes Serbisë dhe Kosovës. Këtë e bëri të ditur i ngarkuari i Shtëpisë së Bardhë Richard Grenell si ndërmjetësues për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Ai kishte informuar në twitter këtë informacion, pasi dyja palët ishin pajtuar për këtë takim dhe ishin pajtuar që ti heqin pengesat për...

Komente (0)
Ndërroi jetë Kryetari i BL-Raincë Ali Sinani
b_507_502_16777215_00_images_Ali_Sinani.jpegSot në mbrëmje ndërroi jetë Kryetari i Bashkësisë Lokale Raincë Ali Sinani.
Ali Sinani do mbetet në kujtimet tona si një bashkëvendës i pa lodhur në të mirën e Rranicës. Zoti e mëshiroftë!
Për kohën e varrimit do ju informojmë në shkrimet në vijim.
Ngushëllime Familjes Sinani
Rainca.com, 26.05.2020
Komente (0)
HISTORIKU I XHAMISË “MULLA SYLEJMANI” RAINCË

b_421_428_16777215_00_images_historiku_i_xhamis.jpegshkruan Ali Sinani

Se kure është ndërtuar ky objekte i kultit te besimit islame nuk dihet, për arsye se nuk posedojmë ndonjë vite te saktë, mirëpo duke ju referuar dhe duke u bazuar ne fjalët e ish imamit te kësaj xhamisë Mulla Xhemal Musliut, kjo xhami duhet te jete ndërtuar atëherë kur u ndërtuan xhamitë e para në Bilaçe, Bugarine, Norçe dhe...

Komente (0)
Komandant Ajet Rainca me përmasa gjeopolitike!

Rainca.comshkruar nga Muhamet Ilazi*

« Një binarë është i yni, një binar është i tyre »

Gjatë hulumtimeve të mia për një monografi digjitale për webfaqen Rainca.com në vitin 2016 pata hasur në një tregim të Qamil S. Llashticës nga pleqëria të publikuar më datë 12 Prill në gazetën Bota Sot. Ky rrëfim i tij tërhoqi vëmendjen time, sepse kishte të bënte me...

Komente (0)
Koronavirusi përhapet me shpejtësi në rajon

Sot janë testuar në Kosovë dy raste pozitivë me sëmundjen e koronavirusit. Në Serbi janë testuar 19 raste pozitivë, në Maqedoninë Veriore 7 raste, kurse në Shqipëri 23 raste. Gjitha shtetet kanë mbyllur shkollat, universitetet dhe disa kanë mbyllur edhe kufijtë.

Pas Kinës është Italia në Evropë që më së shumti është prekur nga koronavirusi, ku...

Komente (0)
Rregullohet shtegu i ecjes në varrezat e fshatit Raincë

b_460_600_16777215_00_images_WhatsApp_Image_2019-11-15_at_20.11.57.jpegVarrezat e fshatit Raincë kanë marrë një pamje tjetër. Aty është bërë shtrimi i shtegut për ecje përgjatë varreve si dhe është bërë shtrimi i shtegut dhe vendit të faljes së xhenazeve.

Organizatorë i projektit është Shefqet Abduli. Kurse projektin e kanë financuar bashkësia i xhamisë së fshatit, Shoqata «Rainca» si dhe shumë bashkatdhetar nga...

Komente (0)